Czemu emigracja?

No to może na początek… Czemu emigracja?

Wielu zadaje mi to pytanie. Ostatnio niemal codziennie. Dlaczego zdecydowaliście się wyjechać do Danii? A dlaczego Dania? Potem oczywiście, a czy się nie boicie/baliście? dlaczego tak ryzykujecie? O tym może w dalszej części blogu, to temat rzeka, mogę o tym długo. Uspokoję wszystkich. Do wyjazdu przygotowywaliśmy się od 1,5 roku. Postawiliśmy wszystko na jedną kartę.

Uwielbiamy Skandynawię. Jej klimat, ludzi, spokój, inny świat, tak różny od Polski. W naszym kraju nie dzieje się od dawna najlepiej, młodzi wykształceni ludzie są albo zwalniani z pracy, albo pracują za grosze. Służba zdrowia, dostęp do edukacji, to tylko niektóre przykłady tego co nie funkcjonuje dobrze. Być może uogólniam, pewnie wiele osób odnajduje się w Polsce, no i super. Ale ja poczułam, że to już nie jest moje miejsce. Mieliśmy  już dość – tego, że nie ma miejsca dla dzieci w przedszkolach, że za terapię naszego dziecka płacimy tylko my, bo nikt nam niczego nie zapewni, itp, itd. Nie chcę się skupiać na narzekactwie. Mamy wolny wybór, UE działa, także droga była (dość) wolna ;)

Główny powód wyjazdu to zdrowie naszego 8-letniego syna, który cierpi na autyzm. O systemie państwa opiekuńczego, skandynawskiego, to ja mogę długo. Zostawię to sobie na później. W Danii nie musimy się martwić co się stanie z naszym synem jak nas zabraknie, wiem, że Państwo o niego zadba i tylko to muszę wiedzieć.

W Polsce nie mam czasu być matką, a raczej Matką. Terapie, bieganie od specjalisty do specjalisty, diagnozy, turnusy i szarpanie się ze wszystkim. Głównie z finansami. No i jeszcze najważniejsze – jesteś matką niepełnosprawnego dziecka? sprawujesz nad nim opiekę? państwo o Ciebie zadba – dostaniesz 620 zł, bez możliwości dorobienia. Panie Premierze! Jak żyć? ;) To nie jest śmieszne, to jest straszne. Już nie mamy sił z tym walczyć. Nasze dzieci będą miały godne życie. Zrobimy wszystko, by tak było.

Niech się dzieje :)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Czemu emigracja?

 1. Angela pisze:

  Witam z Belgii.
  Oczywiście, że popieram, sama z tego samego powodu wyjechałam.
  Choć w Polsce chyba najgorsze jest narzekanie, Ci wszyscy niezadowoleni ludzie.
  Jak się na nich patrzy – nie chce się być jak Oni.

  Pozdrawiam i zdrowia dla rodziny życzę! ;)

 2. ~olena pisze:

  fajnie to uzasadniłaś:)
  ja akurat z tych, którzy na emigracji kompletnie by się nie odnaleźli, więc niby nie powinnam tego wszystkiego ‚czuć’, a jednak…jak czytam, to czuję i rozumiem, i popieram;)

 3. ~edex80 pisze:

  Witam miło.
  Będę czekała na dalsze relacje.
  I oczywiście powodzenia w nowym kraju.
  Pozdrawiam –
  ślad zostawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>